JAPN TRTNELME:
Japn Fldrajzilag
Japn (japnul: 日本, trssal: Nippon vagy Nihon, hivatalosan: 日本国, trssal: Nippon-koku vagy Nihon-koku) szigetorszg Kelet-zsiban. Nyugaton a Japn-tenger, szakon az Ohotszki-tenger, keleten a Csendes-cen s dlen a Kelet-knai-tenger mossa partjait. A 6852 szigetbl a ngy legnagyobb Hokkaid, Hons, Kjs s Sikoku, ezeket nevezik fszigeteknek. A nagy mltra visszatekint Japn ma a msodik legnagyobb gazdasgi hatalom az Amerikai Egyeslt llamok utn, a Fld leggazdagabb orszgainak egyike, szmos nemzetkzi szervezet tagja. Fvrosa s legnagyobb vrosa Toki, a vilg legnpesebb vrostmrlse. A fvroson kvl mg 11 millis nagyvros tallhat Japnban.
Trtnelme
Japn trtnelmre a hossz, elszigetelt idszakok a jellemzek, megtzdelve a krnyez vilg j nhny radiklis, nha forradalmi vltozst hoz kls behatsval. A szigetorszg trtnelme a kvetkez ngy f korszakra oszthat fel
Japn rott trtnelme a knai szvegekben megjelen rvid utalsokkal kezddik az i. sz. 1. szzadban. Rgszeti kutatsok szerint azonban a Japn szigetvilgban mr a paleolitikus korban is ltek emberek. Idszmtsunk eltt 12 000 vvel az utols jgkorszakot kveten a japn szigetvilg gazdag koszisztmja elsegtette az emberi fejldst, ltrehozvn az els agyagmvessget a Dzsmon-korszak idejn. A Dzsmon-kultra npt tekinthetjk az emberi trtnelem els ismert civilizcija ltrehozjnak!
A rgszeti feltrsok azt bizonytjk, hogy a Japn szigetvilg els laki, kzttk felteheten a mai ainuk sei szak-zsibl s Kelet-zsibl az akkor mg ltez fldhidakon keresztl rkeztek erre a terletre kb. 35 000 vvel ezeltt. Ms kutatsok viszont arra utalnak, hogy nhny npcsoport hajval is jtt erre a vidkre Dlkelet-zsibl, a csendes-ceni nagy vndorlsi idszakban. Az is lehetsges, hogy a japn szigetvilg abban a korban nem volt olyan elszigetelt, mint ksbb.
Az slakknak tartott ainuk prezres maradkcsoportja ma mr csak idegenforgalmi ltvnyossg. Az ainuk harcias halsz-vadsz npe egykor mg a mai Osakn is tlterjed hatalmas terletet npestett be, de napjainkra mr visszahzdtak Hokkaidnak, az szaki fszigetnek zrtabb vidkeire.
Jōmon jidai-縄文時代-Joumon Korszak
A Dzsmon-korszak (縄文時代 Jōmon-jidai) az i. e. 14. vezredtl az i. e. 3. szzad elejig tartott. A korszak els megtallt leletei az i. e. 14. vezredbl szrmaznak. A feltrt teleplsek a flig letelepedett mezolitikus - vagy egyes vlemnyek szerint neolitikus - letforma jellegzetessgeit viselik.
Vitatott rgszeti kutatsok szerint a Dzsmon-korszak emberei ksztettk a vilg els agyagednyeit, amelyek az i. e. 11. vezredhez kthetk. A Dzsmon-korszak emberei agyagfigurkat s agyagednyeket ksztettek, melyet fonott s fonatlan zsinrokkal s plcikkkal dsztettek egyre kifinomultabb technikkkal. Az ugyancsak erre a korszakra datlhat kszerszmok a vilg legels csiszolt keszkzei.
Yayoi jidai-弥生時代-Yayoi Korszak
A Yayoi-korszak (弥生時代, Yayoi jidai) az i. e. 3. szzadtl (ez a dtum vitatott) az i. sz. 3. szzadig tartott. Elnevezst Toki egy bizonyos rszrl kapta, ahol a kor els felismerhet leleteit fedeztk fel. Az zsiai Korea terletrl beszivrg rizsmvelsi s ntzsi technikknak ksznheten a trsadalom mezgazdlkodsi szintre emelkedett. A trzsek tbb kisebb llamm strukturldtak. A hbork s a kialakul szvetsgek utat nyitottak a nagyobb s szervezettebb egysgek kialakulsa fel. A 3. szzadbl szrmaz knai rsos emlkek emltst tesznek Himiko kirlynrl, aki 30 kisebb llamot egyestett a szigetvilgban.
Feudlis Kor-Japn Kzpkor
Sguntusok alakultak s a busid – a japn lovag-idel – vlt uralkodv, valamint nhny j japn buddhista szektt alaptottak. j kulturlis hagyomnyok, mint pldul a tea-szertarts, a virgktszet, a n s a kabuki, mint tipikus japn sznjtszsi formk s az ukijo-e (fadcos nyomtats) fejldtek ki s vltak npszerv a kznp krben is.
Edo Kor
Tartva a politikai beavatkozsoktl s vallsi tantsoktl, a sguntus 1612-ben betiltotta a keresztny vallst s 1614-ben bezrta a kapukat a klfldiek eltt, kivve nhny holland s knai kereskedt. Az mkdsket egy kis szigetre, a Nagaszaki mellett fekv Desimra korltoztk.
A 18. szzad vge krl egyre ersd nyoms nehezedett Japnra, hogy nyissa meg kiktit a vilg eltt. 1854. mrcius 31-n Matthew Calbraith Perry amerikai sorhajkapitny az USA Haditengerszetnek „fekete hajival” belpett a Tokii-blbe s rbrta a japnokat egy bartsgi szerzds, a Kanagavai Egyezmny megktsre az Amerikai Egyeslt llamokkal. A Kanagavai Egyezmny megnyitotta Japn kapuit a nyugat szmra.
A Meiji Restaurci
Ezen esemnyek hatsaknt nvekedett a feudlis berendezkeds llam szocilis s politikai alapjaira nehezed nyoms. 1867-ben a Tokugava-sguntus sszeomlott, s helyre a Meidzsi szvetsgi kormny lpett 1868-ban. Japn megnyitotta kapuit a vilg tbbi rsze eltt s megkezdte a nyugati kultra adaptlst az orszg gazdagtsra s a katonai hatalom erstsre folytatott iparostssal. A Meidzsi Birodalom idejn nhny vtized alatt tbb vltozs trtnt a nyugati mintj fejldsben, mint azeltt vszzadokon keresztl – kialakult egy modern nemzet modern iparral, modern politikai intzmnyekkel s modern trsadalmi berendezkedssel.
Forrs: WIKIPDIA
|